2nd February 2016 Atis 3Comment

Laivu maršruts (#2.1) sākas Mēmelē, Bauskā pie Rīgas ceļa tilta. Ja ūdens līmenis pārāk zems vai dramatiski augsts, un krāces rada šaubas, tad braucienu var sākt Mūsā otrpus Bauskas pilij.

Lielupes posmā no Bauskas līdz Mežotnei atrodas 5 pilis un 2 pilskalni bez pilīm. Saulaines pils atrodas 1,5 km no upes, bet Rundāles pils 3 km attālumā no upes. Līdz tām tad jādodas kājām, kamēr kāds paliek pieskatīt laivas.

Uzreiz aiz Kalna ielas tilta sākas 1km garš Mēmeles krāčainais posms līdz Bauskas pilij. Labā pavasara ūdenī viļņu augstums krācēs pārsniedz Amatas rādītājus.  Arī kopējais ūdens caurplūdes daudzums ir apmēram 10 reizes lielāks. Nu tāda mazā Kongo 🙂 Bet vasarā te viss ir ļoti mierīgs un vietām pat var pārbrist kājām.

Bauskas-pils-skats-no-memeles
Livonijas-ordena-pils-BAUSKA-no-Memeles

Aiz Bauskas pils klints galā var piestāt krastā un doties apskatīt pašu pili.

Memele-pie-Bauskas-pils


Pils atrodas Bauskas pilsētas teritorijā, gleznainā ainavā uz zemes strēles starp Mūsas un Mēmeles upi, netālu no vietas, kur, tām saplūstot, veidojas Lielupe. Bauskas pils ansamblis sastāv no divām daļām. Vecākā – Livonijas ordeņpils – ir celta 15. gadsimta vidū. Jaunākā – Kurzemes hercogu rezidence – tika uzbūvēta 16. gadsimta beigās. Vairāk: http://bauskaspils.lv/

Noteikti ir vērts uzkāpt Livonijas ordeņa pils tornī no kura paveras krāšņs skats uz Bauskas pilsētu no putna lidojuma.

Bauskas-livonijas-ordena-pils-tornis

Bauskas-pils-tornis-BM

Uzreiz aiz Bauskas pils sākas Mēmeles un Mūsas sateka. Taču tas nenotiek uzreiz, šeit starp Mūsu un Mēmeli veidojas salu grupa, līdz ar to Lielupes sākumpunkts izstiepjas ~500 metrus garā posmā.

2,5 km lejpus Bauskas pilij Lielupes kreisajā krastā ietek strauts Kaucis. Atrodoties Lielupē šī vieta ir ļoti grūti pamanāma. Labi, ja jums ir līdzi karte un kādas elektroniskās navigācijas ierīces. Ja sekosiet strautam, tad pēc ~ 800 metriem uziesiet kādu apakšzemes velvi, bet kur, lai paliek noslēpums. Vēl pēc 800 metriem nokļūsiet parkā pie Saulaines (Kaucmindes) pils. Diemžēl apvidū ir tik daudz piļu, ka visām naudas nepietiek un pietrūkst arī Saulainei, kas pamazām brūk kopā. Galvenais nenokavēt to apskatīt klātienē.

Kaucmindes-Saulaines-pils


Kaucmindes pils Saulainē ir nozīmīgs agrīnā klasicisma un baroka arhitektūras piemineklis. Kaucmindes muižas tagadējā apbūve veidota laikā no 18. gadsimta otrās puses līdz 20. gadsimta sākumam. Ap pili Kauča upītes krastos izveidots plašs ainavu parks.  No 1909. līdz 1912. gadam pēc L.Reinīra projekta veikta pārbūve, ēkas apvienojot vienotā puslokā un izbūvējot caurbrauktuves starp ēkām. No 1923. gada līdz 1943. gadam Kaucmindes pilī darbojās Latvijā slavenākā mājturības skola.

Vairāk: Google: Kaucmindes (Saulaines) muižas pils 

1,5 km aiz Kauča ietekas Lielupes kreisajā krastā sākas Kaļķakmens klintis un virs tām Ziedoņa parks. Te atsedzas devona Stipinu svītas Bauskas slāņi ar raksturīgajiem pārakmeņojumiem.

Laivas jāceļ krastā pirms klintīm. Šī parka otrā malā atrodas Bornsmindes pils, kuru ir piemeklējis izteikti nelabvēlīgs liktenis, labāk klātienē neredzēt, lai naktīs nerādās murgi.

Bornsmindes pils_Ziedona-parks

Bet dabas draugiem ir vērts Ziedoņa parkā uzmeklēt kādu milzu izmēra citzemju izcelsmes priedi.

Milzu-priede-Ziedona-parks-Lielupe

Vēl pēc 500 metriem Kaļķakmens klintis pārvietojas uz upes labo krastu. Šeit virs klintīm majestātiski paceļas mākslīgo pilsdrupu tornis. Uz to no upes ved metāla kāpnes, bet var uzkāpt arī pa kādu taciņu.

Dolomita-klintis-Lielupe-maksligas-pilsdrupas

Maksligas-Pilsdrupas-Jumpravmuizas-parks

Mākslīgas pilsdrupas un to apkārtnē esošais Jumpravmuižas parks ir privāt-īpašums. Tāpēc jāizturas pieklājīgi, ja tomēr jums palūdz parku atstāt.

Jumpravmuižas parkā atrodas strauts, kas pirms Lielupes veido kaskādveida ūdenskritumu un tek cauri miniatūram kanjonam.

Udenskritums-jumpravmuizas-parks-maksligas-pildrupas

Kanjons-Jumpravmuizas-parks-strauts

Jādomā, ka arī kanjona sienās atsedzas devona Stipinu svītas Bauskas slāņi ar raksturīgajiem pārakmeņojumiem. Nu jūs jau zinat – dinozauri, mamuti, lielie un zobainie plēvspārņi 🙂 Nē, te ir kaut kas senāks (~ 400 milj. gadu), piemēram, daivspurzivis, kas ir viena no cilvēka evolūcijas senajām formām. No daivspurzivīm devona beigās attīstījās pirmie četrkājainie dzīvnieki – grupa, kurai tagad pieder evolucionāri jaunākie abinieki, rāpuļi, putni un arī mēs – zīdītāji. Vairāk: http://www.dabasmuzejs.gov.lv/paleoekspo

The specimen from the Museum of Nantes is caught in the Comoros, on the night of 25 to 26 September 1968 1 km from the shore by 150 m deep. This is a male measuring 1.32 m and weighing 33.8 kg. The coelacanth Latimeria chalumnae are the last survivors of a lineage that had its heyday there are 240 million years.
Daivspurzivis pasaulē izzuda pirms 240 milj. gadu. Jeb evolucionēja, tajā skaitā arī par cilvēkiem. Tomēr vietās kur ekosistēma un klimatiskie apstākļi palika nemainīgi ceturdaļmiljardu gadu. Piemēram, Komoru (Comoros) salu apvidū, kur 1km no krasta 1968. gada naktī uz 26. septembri tika notverts 1,32 metrus garš un 33,8 kg smags daivspuru zivs tēviņš. Ir izredzes, ka kaut kas tāds savas mājas ir atradis arī Lielupes krastu dolomīta klintīs.

Strauta iztekā atrodas vēl viens, nu jau pussabrucis mākslīgo pilsdrupu elements šaha torņa formā (Ir manāms sākuma video).

Gabaliņu tālāk atrodas industriālās arhitektūras piemineklis – Ceplis.

Ceplis-Lielupe

Kiegelcepla-eka-Ceplis-LIelupe

Ja ļoti gribas, tajā var sarunāt uzkāpt pa šaubīga izskata metāla kāpnēm. Sarunāšana jāveic pirms brauciena, jo īpašnieks var nebūt uz vietas.

Ceplis-pie-Lielupes-metala-kapnes

Rundāles pils  šeit atrodas vien 3 km attālumā no krasta. Jums tikai jākāpj ārā pie gravas Lielupes kreisajā krastā 600 m lejpus Ceplim. Gravu noteikti pamanīsiet no upes, bet vai atradīsiet Rundāli tas nav tik droši.

Bauskas_PDZS 311

1. dienas brauciens noslēdzas Mežotnē.

Pa-lielupi-ar-Laivu

Pārnakšņot var gan Mežotnes pilī (mezotnespils.lv), gan Mazmežotnes muižā www.mazmezotne.lv). Gana skaists karaliskais deķītis sanāk sākot ar kādiem 100 eiro.

Mežotnes-pils-skats-no-Lielupes
Mežotnes pils skatā no Lielupes
Mazmezotnes_muiza
Atjaunotā Mazmežotnes muiža. Skaista vieta.

Iespējams, ka nakti pavadīt pie ugunskura balkus Mežotnes pilskalnam arī būs gana romantiski. Katrā ziņā nakšņošanas  un vakariņošanas diapazons sniedzas no seno zemgaļu paražām līdz īsteni karaliskam piedāvājumam. Ja laivojat atkārtoti, der kontrastam nobaudīt kaut ko nebijušu.

Mezotnes-pilskalns-skats-uz-Lielupi

Katru gadu ceturtajā maija sestdienā Mežotnes pilskalnā notiek festivāls veltīts seno zemgaļu vēsturei. Mežotnes pilskalna svētku ietvaros notiek arī bruņinieku cīņas. Jauki, ja jūsu laivu brauciens  ir iekritis šajā laikā.

Mežotnē ir pašiem savs “Vikingu” kuģis, kas seno ostu pilskalna pakājē padara īpaši pievilcīgu.

LIelupe-ar-seno-kugi-no-Mezotnes-pilskalna


Mežotnes pilskalns atrodas Lielupes kreisajā krastā iepretim mežotnes pilij. No 9. līdz 13. gadsimtam te atradās zemgaļu nocietinājumi un to pakājē senpilsēta.

Noteikti ir vērts apmeklēt Mežotnes luterāņu baznīcu aiz Mežotnes pilskalna. Tās interjers radīs interesantu noskaņu. Klona grīda ir tikai viena no arhitektoniskajām ekstrām.

Mezotnes-pilskalns-un-baznica-attels-Zudusi-Latvija
Skats uz Mežotnes pilskalnu un Luterāņu baznīcu ziemā pirms II Pasaules kara

Pirmā baznīca Mežotnē dibināta 1567.gadā. Pirmā pasaules kara laikā Mežotnes baznīca tika sašauta un nodedzināta. Tā tika atjaunota un 1930.gada 20.jūlijā baznīca tika iesvētīta. Otrā pasaules karā atjaunotajai baznīcai tika sašauts tornis un nodega jumts. 1960.gadā baznīcā ierīkoja minerālmēslu noliktavu.

Vairāk: http://www.zudusilatvija.lv/

Baznica-pie-Mezotnes-Pilskalna

3 thoughts on “Laivu maršruts: Bauska – Mežotne (#2.1)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *